04 października 2019
Prawie sto lat fińskiej chemii dotyczącej kleju

Prawie sto lat fińskiej chemii dotyczącej kleju

Historia Kiilto zaczęła się w październiku 1919 roku w małej fabryce produkującej tonik do włosów i farbę do butów w dzielnicy Pispala w fińskim Tampere.

 

"W tym czasie w kraju brakowało praktycznie wszystkiego. Na szczęście nie brakowało pomysłowych ludzi. Gdy import produktów stał się niemożliwy, firmy zostały zmuszone do uruchomienia lokalnej produkcji. Tak powstała firma znana jako Kiilto Oy.
- Historia Kiilto / Hannu Hyttinen"

 

W pierwszej dekadzie dwudziestego wieku w drogeriach brakowało toniku do włosów i płynu do płukania ust, w fabrykach obuwia nie było farb, past do butów, wosku i środków klejących, a fabryki mebli potrzebowały lakierów i polerek. Nazwa Kiilto (dosł. połysk) wskazuje na rodzaj produktów, które były początkowo wytwarzane.

 

 

 

Klej zastępuje połączenia mechaniczne

Pierwszym właścicielem firmy Kiilto był pomysłowy przedsiębiorca, który szybko nauczył się rozpoznawać produkty i klientów ważnych dla fabryki. Zaczął od wytwarzania środków klejących dla przemysłu obuwniczego, co miało dla niego największy potencjał rynkowy. Klejenie mogło zastąpić tradycyjne połączenia mechaniczne poprzez wiązanie różnych materiałów, które zapewniało czysty i schludny efekt końcowy.

Popularność klejonych wykładzin podłogowych w latach trzydziestych miała znaczny wpływ na rozwinięcie produkcji budowlanych środków klejących. Wraz z rozwojem materiałów i metod potrzeby i rodzaje montażu zaczęły się zmieniać nie tylko w budownictwie, ale i innych dziedzinach przemysłu.

Odkryto także, że wiązanie to skomplikowany proces, który składa się z różnych etapów, nie tylko klejenia. Te spostrzeżenie sprawiło, że Kiilto rozszerzyło swoją ofertę produktową.

 
"W latach sześćdziesiątych fińscy budowniczowie często korzystali z elementów, które musiały być wykończone specjalistycznym preparatem wyrównującym przed klejeniem dywanu lub parkietu. Najlepszym dostawcą naturalnie okazał się zakład, który był w stanie dostarczyć środek klejący i preparat wyrównujący w pakiecie.
(Historia Kiilto/Hannu Hyttinen)"
 

Obecnie Kiilto opracowuje i produkuje środki klejące oraz podobne produkty i systemy do wszystkich typów prac budowlanych i remontowych, a także do wszelkich celów przemysłowych.

owego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Polski Związek Handlu i Usług Branży Pokryć Podłogowych

Polski Związek Handlu i Usług Branży Pokryć Podłogowych

Eska Kowalscy Sp. z o. o.

ul. Sokołowska 180

08-110 Siedlce

 

podlogi@eska.cc

+48 728 281 030

Obserwuj nas na

 • Podłogi

  • winylowe

  • drewniane

  • korkowe

 • Wykładziny dywanowe

  • w rolce

  • w płytkach

Oferta

 • Listwy przypodłogowe

 • Chemia  do posadzek

 • Środki do pielęgnacji i renowacji podłóg